Denna eviga letan

by Markus on February 26, 2009

En ganska lång tid har jag funderat på om inte det vore värt att lära sig ett “riktigt” CMS. WordPress fungerar bra och jag kan det åtminstone hyffsat, men det räcker liksom inte till ibland. Det känns som om man skulle vilja göra en site med andra sorters innehåll, med annan formatering på innehållet och med lite större stöd för andra saker än att bara blogga.

Visst, det finns plugins som gör att man kan förvandla WordPress till ett fullfjädrat CMS, det finns plugins som ger det e-commerce-stöd etc, men det faller bort, på något sätt. Varför?

För att WordPress inte är gjort för flera olika sorters innehåll.

Det är inga problem att göra en kampanjsida eller dylikt genom att hacka runt och använda “pages” på ett annat sätt, men i botten är det fortfarande en bloggmotor man håller på med. Det vore att göra precis så som jag gör när jag spelar Forza Motorsport, och ställer upp med en överdrivet trimmad och uppgraderad Mini Cooper i långdistansloppen för S-klassade bilar. Det kanske funkar och ser jättejätteroligt ut, men det är fullständigt onödigt att använda Mini Coopern när jag kan köpa en Koeningsegg, som t.om. har fler fördelar och funkar bättre i den klassen.

Därför började jag leta. Jag kollade på Joomla!, jag kollade på TYPO3, jag kollade på åtminstone tusen stycken olika CMS med tusen olika sorters fördelar och nackdelar.

Till slut fastnade jag för Joomla, efter att ha dissat Drupal ganska snabbt. Anledningen var dels att Drupal kändes både lite klenare och lite krångligare. Jag fattade liksom inte så mycket. Men främsta anledningen var att jag snubblade över en templating-tutorial för Joomla som faktiskt var ganska enkel. Jag körde igenom den ett par gånger, och livet lekte. Det funkade skitbra. Det var lätt att dela in innehåll, sidor och artiklar, i olika sorters kategorier och allehanda möjligheter öppnade sig.

Däremot så ogillade jag att det verkade vara totalt omöjligt att på ett enkelt sätt detaljstyra outputen för hur artiklar etc visades. Och jag ville verkligen detaljstyra all markup, eftersom Joomla! spottade ur sig totalt jävla osemantisk tabellbaserad HTML. Det störde mig något enormt. Jag frågade runt lite, och fick reda på att man kunde byta ut den tabellbaserade HTML-delen mot mer semantisk, lagerbaserad HTML. Den var huruvida inte speciellt mycket bättre. Den var rörig och jobbig, och jag hade fortfarande ingen större kontroll över hur tusan det spottades ut.

Så jag slängde Joomla! i skön, eftersom ingen tydligen har lust att skriva guide på hur man tar hand om den saken. Jag hittade åtminstone ingenting.

Åter tillbaka till letandet. Efter ett tag insåg jag att jag egentligen bara hade ett val, med de kraven jag hade, och ju mer jag läste, desto mer säker blev jag på att det var Drupal jag letat efter.

Det har enorma SEO-möjligheter, de flesta moduler är gratis och communityt är enormt. Dessutom verkar det som om fler och fler företag börjar gå emot att byta ut sina dyra plattformar mot open source-alternativ, och Drupal leder för tillfället loppet.

Sajt efter sajt lanseras med Drupal-lösning, och de är så olika och flexibla att man inte kan låta bli att förundras.

Så nu håller jag på att lära mig Drupal. Framöver blir det säkert lite Drupal-baserade artiklar, eller ja, artiklar om hur dålig jag är på Drupal. Om någon sitter på en tummad Drupal 6-bok eller en bra templatingartikel för nybörjare (Drupal 6, INTE 5), hör av er. Snälla. Jag behöver det.

blog comments powered by Disqus