Archive for the “Livet i allmänhet” category
Biffboss
by Markus on September 2, 2010
Vad är det för fel på att kalla det “kock?”
Religioner
by Markus on September 1, 2010
Jag har aldrig varit direkt religiös. Snarare, jag har aldrig haft behov av att tro på någonting. Jag har liksom vandrat genom livet utan att egentligen fundera på om det finns någon gud eller högre varelse, utan att ha något (…)
Halsont..
by Markus on August 30, 2010
..är djävulens påfund. Dubbelt så när man är studerande och gärna är väldigt aktiv på lektionerna (dvs, skriker åsikter och svar rakt ut) och jobbar som telefonförsäljare (ett annat djävulens påfund, har jag fått lära mig).
Mobilbyte
by Markus on August 24, 2010
Jag har en gammal, begagnad Sony Ericsson W660i. Den är från stenåldern, känns det som. Jag är skitnöjd med den, verkligen, den har allt jag behöver av en telefon. Men den börjar bli väldigt, väldigt sliten. Så jag funderar på (…)
Snabbdusch
by Markus on August 19, 2010
Ett fenomen där man spenderar 90% av tiden väntandes på att vattnet ska bli varmt och bara 10% av tiden med att tvaga sig.